www.azrisk.cz

Na silně konkurenční trh s povinným ručením vstupuje nový hráč, dceřiná společnost VZP.Datum konání:
4.5.2017

"Náš trh je vnímán jako vyspělý, působí tu celkem 13 subjektů s licencí na povinné ručení, takže díky silné konkurenci jej máme v nejnižší třetině při srovnávání s ostatními státy. Pro zákazníky to bude jistě výhoda," říká mluvčí České asociace pojišťoven Aleš Povr. Uspět se podle něj ale dá i jinak než cenovou válkou. "Na příkladu Allianz je vidět, že úspěch slaví unikátní řešení jako pojištění podle počtu ujetých kilometrů."

S matkou v zádech

Dcera VZP má přinejmenším tři dobré předpoklady uchytit se na trhu.

Prvním je, že její matka obhospodařuje širokou síť poboček po celé zemi, kam jsou lidé zvyklí chodit − ročně dorazí milion lidí nechat se jen pojistit na dovolenou nebo si pořídit jinou krátkodobou pojistku. A těm se dají velmi dobře nabízet i další typy pojištění. A potenciál oslovit lidi s nabídkou je velký − VZP jako největší zdravotní pojišťovna v zemi pečuje zhruba o 5,5 milionu lidí.

Zadruhé, licence na povinné ručení umožní PVZP účastnit se soutěží, kde dosud musela stát stranou: například v okamžiku, kdy si firmy přejí mít veškeré pojištění u jednoho domu.

A konečně − opět se svojí matkou v zádech − má dlouhodobě dobrý přístup k většině ze 170 nemocnic a k dalším stovkám zdravotnických zařízení, jimž nabízí pojištění odpovědnosti za škodu. Vozový park nemocnic je přitom rozsáhlý a dá se dobře klientsky ošetřit nabídkou výhodného kompletního balíčku prakticky všech pojistek.

Auta jsou atraktivní trh

Povinné ručení je poměrně stabilní a stále rostoucí trh. Jedničkou v povinném ručení je dlouhodobě Česká pojišťovna se 4,77 miliardy vybraného pojistného ročně. Druhá je Kooperativa se 4,39 miliardy, třetí je díky nákupu pojišťovny Wüstenrot Allianz s 2,83  mi­liardy a těsně ji následuje ČPP s 2,8 miliardy.

Předseda představenstva PVZP Robert Kareš zatím nechce přesně říct, jaké procento trhu s povinným ručením hodlá získat. "Každoročně navyšujeme kapitál, věřím tomu, že se nám brzy podaří stát se středně silnou společností v oblasti pojištění."


Napište nám